Aromaterapia i jej wpływ na samopoczucie człowieka – naturalne zapachy do domu jako klucz do dobrego nastroju

Zapachy stanowią nieodłączny element naszego codziennego życia, wywołując różnego rodzaju wspomnienia i kojarzenia. W ramach medycyny naturalnej istnieje specjalna dziedzina, jaką jest aromaterapia, wykorzystująca właściwości terapeutyczne naturalnych olejków eterycznych. Działają one na dwa płaszczyzny: fizyczną oraz emocjonalną, co pozwala na poprawę ogólnego samopoczucia. Otrzymuje się je poprzez proces destylacji lub ekstrakcji różnych części roślin – od płatków kwiatów, przez nasiona i korzenie, aż po liście. Dowiedz się więcej o tym, jak aromaterapia może wpływać na Twój nastrój i samopoczucie oraz dowiedz się, jaki zapach do pokoju wybrać, aby poczuć się komfortowo we własnym domu.

Aromaterapia ma długą tradycję, która sięga starożytnego Egiptu – już wtedy wykorzystywano olejki z drzewa cedrowego, mirry czy kadzidłowca. Współczesne badania kliniczne coraz częściej potwierdzają pozytywny wpływ aromaterapii na samopoczucie i stan psychiczny człowieka. Jest to możliwe dzięki temu, że zmysł węchu jest bezpośrednio połączony z ośrodkami mózgu odpowiedzialnymi za regulowanie emocji. Dzięki temu odpowiednio dobrany zapach do pokoju ma moc złagodzić objawy stresu, zmniejszyć uczucie zmęczenia, a nawet podziałać na nas uspokajająco lub energetyzująco. Naukowcy badają również przeciwdziałanie depresji przez olejki eteryczne. Pamiętaj jednak, że jeśli zmagasz się z poważnymi problemami psychicznymi, powinieneś skonsultować się z lekarzem specjalistą. Aromaterapia stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej troski o nasze samopoczucie.

Do naturalnych zapachów do domu mających wpływ na poprawę nastroju możemy zaliczyć takie olejki eteryczne jak: lawendowy (o działaniu uspokajającym i regulującym sen), różany (działający uspokajająco i poprawiający nastrój), rozmarynowy (łagodzący skutki przemęczenia i wspomagający koncentrację), pomarańczowy (sprawdza się jako zapach do pokoju o działaniu rozluźniającym i regulującym sen), czy sandałowy (wykazuje właściwości kojące i uspokajające).

Jeśli poszukujesz naturalnego zapachu do domu, który wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie, wybierz olejki eteryczne od renomowanych producentów. W ofercie Makeup.pl znajdziesz bezpieczne produkty o czystym, naturalnym składzie. Sprawdź propozycje takie jak: Naturalny olejek eteryczny Jałowcowy Etja, Olejek eteryczny z mięty pieprzowej Now Foods Essential Oils 100% Pure Peppermint, Olejek eteryczny Lawenda Shamasa, Olejek eteryczny z geranium Now Foods Essential Oils Geranium oraz 100% naturalny olejek z drzewa herbacianego Bulgarian Rose Herbal Care Tea Tree Essential Oil.