Koniec programu 500 plus: aktualizacja wypłat i przyszła podwyżka do 800 zł

Zmiany, które wchodzą w życie od 1 stycznia, oznaczają wzrost wartości świadczenia wychowawczego do 800 złotych miesięcznie. Zasada ta dotyczy każdego dziecka w rodzinie, niezależnie od dochodów rodziców. W trakcie prac nad tymi przepisami pojawiły się różne propozycje, w tym jedna od PSL, sugerująca wypłatę 800 zł tylko dla pracujących rodziców.

Czy aby skorzystać z nowego programu „800 plus” trzeba składać wniosek? Odpowiedź brzmi: nie. Rodzice, którzy już korzystają ze świadczenia, mogą być pewni wypłat aż do 30 maja 2024 roku. ZUS automatycznie dostosuje wysokość świadczeń. Natomiast jeśli rodzice będą chcieli kontynuować otrzymywanie świadczenia po 1 czerwca 2024 r., będą musieli złożyć odpowiedni wniosek. Jednakże ZUS zacznie przyjmować takie wnioski dopiero od 1 lutego tego samego roku.

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, ostrzega przed fałszywymi informacjami, które krążą w mediach społecznościowych. Wiele z nich sugeruje, że rodzice powinni składać wnioski o wyrównanie świadczenia wychowawczego z 500 do 800 złotych. Fałszywe formularze wniosków (nazywane drukiem WYR.8P) pojawiły się nawet online, sugerując możliwość wyrównania za okres od czerwca do końca roku. Żebrowski przypomina, że do końca 2023 r., zgodnie z ustawą, świadczenie wynosi 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2024 r., „500 plus” zmieni się automatycznie w „800 plus” bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków.