Kultura świętowania Mikołajek wśród naszych europejskich sąsiadów

Obchody Mikołajek stanowią integralny element magicznego czasu adwentu. Ta tradycja, mająca bogatą historię i wiele różnorodnych zwyczajów, jest żywa w polskich domostwach, gdzie najmłodsi z niecierpliwością wyczekują na to wyjątkowe spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wielu z nas kultywuje zwyczaj pozostawiania dla Mikołaja ciasteczek i mleka, co sprawia radość dzieciom, które następnego dnia odkrywają małe upominki i dowód na odwiedziny Świętego – zjedzone ciasteczka. Ale jak obchodzone są Mikołajki poza granicami naszego kraju? Jak Święty Mikołaj odwiedza dzieci w różnych regionach Europy?

Tradycja mikołajkowych odwiedzin to uroczy element przedświątecznego okresu. 6 grudnia, w dniu dedykowanym Mikołajowi w kalendarzu, sympatyczny starszy pan nawiedza domy, przynosząc drobne prezenty. Ciekawe jednak, jakie dodatkowe atrakcje czekają na dzieci na przestrzeni całego kontynentu europejskiego.

Niemcy
Niemcy również obchodzą Mikołajki – zwanymi tam „Nikolaustag” – 6 grudnia. Częstym zwyczajem jest pozostawienie przez dzieci swoich butów na parapecie okna lub przed drzwiami domu. Mikołaj ma za zadanie wypełnić te buty różnego rodzaju upominkami, takimi jak słodycze, owoce czy drobne prezenty. Wiele niemieckich miejscowości organizuje w tym dniu lokalne festiwale lub parady, w których nieodłączną rolę odgrywa postać Mikołaja.

Holandia
5 grudnia to data obchodzenia Sinterklaasa w Holandii. Centralną postacią święta jest Sinterklaas, który przybywa do kraju na statku z Hiszpanii, w towarzystwie swoich pomocników, zwanych Zwarte Pieten. Dzieci obdarowują Sinterklaasa liśćmi kapusty lub sianem, umieszczonymi w swoich butach, aby miał on podstawy do oceny ich zachowania przez miniony rok. W zamian za ten nietypowy prezent otrzymują słodycze i prezenty, a całość uroczystości okraszona jest wesołymi paradami.

Włochy
We Włoszech Święto Mikołaja, czyli „La Festa di San Nicola”, obchodzi się 6 grudnia. Dzieci są obdarowywane przez Świętego Mikołaja prezentami, które zwykle przybierają formę słodyczy, owoców i zabawek. W niektórych regionach kraju organizowane są procesje, podczas których dzieci ofiarowują kwiaty i prezenty. Jest to również okazja do udziału w uroczystościach religijnych poświęconych Świętemu.