Unikanie powszechnych błędów w nawożeniu pelargonii dla obfitego kwitnienia przez całe lato

Pelargonie, często nazywane także geranium, są jednymi z najchętniej wybieranych roślin na balkony i tarasy w naszym kraju. Składają się na to ich przepiękne, barwne kwiaty, które potrafią zachwycać przez całe lato – pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji.

Jednak pomimo tego, że pelargonie są roślinami lubiącymi obfite nawożenie, łatwo je przekarmić. Nadmierna ilość substancji odżywczych, a szczególnie azotu, może spowodować nadmierne rozrost liści kosztem kwiatów. Efektem jest roślina o bujnym pokroju, ale słabo kwitnąca, a nawet całkowicie pozbawiona kwiatów.

Dlatego zaleca się stosowanie nawozów przeznaczonych konkretnie dla pelargonii lub innych roślin kwitnących na balkonach. Należy również zwrócić uwagę na zalecenia producenta i unikać nawozów bogatych w azot.

Innym błędem jest nawożenie pelargonii w niewłaściwym czasie. Rośliny te najlepiej nawozić od wiosny do końca lata, kiedy intensywnie rosną i kwitną. W okresie jesienno-zimowym, kiedy pelargonie przechodzą w stan spoczynku, nawożenie powinno być zdecydowanie ograniczone lub całkowicie wstrzymane.

Zatem, aby cieszyć się pięknymi kwiatami przez cały sezon, nawoź pelargonie regularnie co 7-14 dni. Natomiast w okresie jesieni i zimy zdecydowanie ogranicz nawożenie lub całkowicie je zawieś.