W jaki sposób zwalczyć największego szkodnika ogrodowego w Polsce?

Jeżeli zauważyłeś na swoich rabatach i grządkach niewielkie tunele, a Twoje uprawy niespodziewanie zaczęły gubić na zdrowiu, być może jesteś ofiarą turkucia podjadka. Ten groźny owad potrafi nieodwracalnie zniszczyć korzenie roślin i warzyw. Dowiedz się, jak rozpoznać tego niechcianego gościa i jakie kroki podjąć, aby skutecznie usunąć go z Twojego ogrodu.

Turkuć podjadek to przerażający owad prostoskrzydły o brunatnym kolorze, który posiada odnóża zakończone kolcami. Pochodzi on z Ameryki Północnej, a dorosłe osobniki mogą osiągnąć nawet 6-7 cm długości, co czyni go jednym z największych owadów obecnych w Polsce.

Te szkodniki mają dość długie życie i większość czasu spędzają pod ziemią, gdzie podgryzają korzenie naszych upraw i kwiatów. Turkucie preferują wilgotne obszary, dlatego częstym miejscem ich występowania są łąki czy pola uprawne, ale nie bronią się też przed „wizytą” w Twoim ogrodzie.

Są pewne objawy, które mogą sugerować, że turkuć podjadek zasiedlił Twój ogród. Jeżeli dostrzegasz, że Twoje warzywa i kwiaty nagle zaczynają zamierać, a ich korzenie lub bulwy są nadgryzione, prawdopodobnie to właśnie ten szkodnik jest winowajcą. Innym sygnałem mogą być charakterystyczne tunele lub kopczyki na grządkach i rabatach. Turkucie tworzą pod nimi swoje gniazda lub korytarze.

Choć naturalną dietą turkuci są dżdżownice, ślimaki, pędraki czy drutowce, gdy brakuje im tych delikatesów, chętnie zajadają to, co jest zasadzone w glebie. Młode siewki i warzywa o delikatnym systemie korzeniowym są dla nich przysmakiem. Turkucie bardzo cenią sobie m.in. ziemniaki, truskawki czy buraki.

A jak skutecznie walczyć z tym szkodnikiem? Samica turkucia podjadka latem składa w ziemi mnóstwo jaj, z których następnie wylęgają się młode szkodniki. Gdy zauważysz takie skupisko jaj, koniecznie je usuń, aby zapobiec inwazji owadów. Czasami konieczne może być również wyeliminowanie chorych roślin i wymiana gleby na grządkach czy rabatach.

Można też spróbować odstraszyć turkucia podjadka za pomocą domowego oprysku. Przygotuj go z liści i kory czarnej olszy. Składniki te zalej wodą i gotuj przez pół godziny, a następnie podlej miejsca, które były dotąd siedliskiem szkodnika. Zapach tej mikstury powinien skutecznie odstraszyć turkucia.