Imię Grażyna: Popularne w epoce PRL-u, teraz niemal zapomniane

W erze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej imię Grażyna cieszyło się ogromną popularnością. Było to wybierane przez rodziców dla ich małych księżniczek. Dziś jednak, to urokliwe imię niemal zniknęło z zestawień najczęściej nadawanych imion dziewczynkom.

Popularność imienia Grażyna spadła do tak niskiego poziomu, że w pierwszej połowie 2024 r. tylko dwie nowonarodzone dziewczynki w Polsce otrzymały to imię. To stanowi drastyczny kontrast do czasów PRL-u, gdy Grażyna była hitem i wielu rodziców chętnie decydowało się nadać je swoim córkom. W rezultacie, wiele dzisiejszych kobiet w średnim wieku nosi to imię. Chociaż trendy w imieniu dzieci zmieniają się co kilka lat, Grażyna nie pasuje do obecnych preferencji. Mimo to, warto zauważyć, że to klasyczne, piękne imię ma fascynujące znaczenie.

Pochodzące z języka litewskiego, słowo graži przekłada się jako „piękna”, co jest podstawą imienia Grażyna. Ma swoje odpowiedniki w wielu innych językach, gdzie zazwyczaj oznacza „piękna” lub „pełna wdzięku”, takie jak Grace, Grazia, Graziella itp.

Kobieta o imieniu Grażyna to osoba pełna tajemnicy i eterycznego uroku, ale jednocześnie silnie zakorzeniona w rzeczywistości. Grażyna jest przedsiębiorcza, zaradna i pracowita. Z łatwością radzi sobie w trudnych sytuacjach, umie rozwiązywać konflikty, co czyni ją doskonałą pracownicą czy szefową. Ceni rodzinę i często stawia dobro bliskich ponad własne. Preferuje długotrwałe związki, nie interesują jej przelotne romanse. Grażyna to idealny materiał na żonę i matkę.

Wśród znanych osobistości noszących imię Grażyna można wymienić takie postacie jak Grażyna Szapołowska, Grażyna Torbicka, Grażyna Wolszczak czy Grażyna Bacewicz.

Imieniny Grażyny obchodzone są w kilku terminach: 1 kwietnia, 26 lipca i 9 września.