Islandia kontynuuje stan nadzwyczajny mimo obniżonej aktywności wulkanu Fagradalsfjall

Islandzki rząd ogłosił w ostatni piątek, że mimo znacznego spadku sejsmicznej aktywności wulkanu Fagradalsfjall, co zmniejsza ryzyko potencjalnej erupcji, kraj nadal pozostaje w stanie wyjątkowym. Jednakże, poziom zagrożenia został oficjalnie zredukowany.

Od końca października Islandia znajduje się pod ciężarem wysokiego ryzyka erupcji, a to za sprawą wzmożonej aktywności sejsmicznej oraz pojawieniem się podziemnych strumieni lawy.

Islandzkie Biuro Metrologii potwierdziło w oświadczeniu, że prawdopodobieństwo erupcji w ewakuowanym mieście Grindavik lub jego okolicach jest teraz uznawane za znacznie mniejsze. „Aktywność sejsmiczna na tym obszarze maleje”, czytamy w oświadczeniu, gdzie dodano także, iż „ryzyko erupcji z biegiem czasu staje się coraz mniejsze”.

Pięciu członków islandzkiego parlamentu odwiedziło miasto Grindavik w ostatni piątek, miejsce do którego ewakuowani mieszkańcy mogli wracać od czwartku, by zabrać więcej swoich rzeczy osobistych.

Stan nadzwyczajny utrzymuje się w Islandii z powodu zagrożenia erupcją wulkanu Fagradalsfjall i konieczności ewakuacji miasta Grindavik – co jest pierwszą tak dużą ewakuacją na Islandii od 50 lat. Wszystko to, mimo iż od początku tygodnia zaobserwowano znaczny spadek aktywności wulkanicznej, a poziom ryzyka związany z trzęsieniami ziemi w Grindavik został obniżony w czwartek z awaryjnego do niebezpiecznego – jak informuje organ obrony cywilnej Islandii w swoim oświadczeniu.

Miesiące miną, zanim wszyscy mieszkańcy będą mogli wrócić do Grindavik, ze względu na poważne uszkodzenia infrastruktury – podaje Reuters. Dodatkowo, prawdopodobnie będzie trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni, aby stało się jasne, czy mieszkańcy będą mogli na stałe powrócić do swoich domów.

W Grindavik zainstalowano specjalne bariery, mające na celu powstrzymanie przepływu lawy i tym samym zapobieganie zniszczeniu budynków i infrastruktury na wyspie.

Islandia, położona na granicy dwóch płyt tektonicznych, jest znana z intensywnej aktywności sejsmicznej. Na jej obszarze znajduje się również wulkan Eyjafjallajokull, którego erupcja w 2010 roku na kilka dni sparaliżowała ruch lotniczy między Europą a Ameryką Północną.