Języki azjatyckie coraz chętniej wybierane na rynku edukacyjnym – analiza trendów

W dobie globalizacji, zaszczepiony w świadomości społeczeństwa trend uczenia się oryginalnych i rzadko spotykanych języków, stopniowo zyskuje na sile. Zjawisko to nie jest ograniczone tylko do najmłodszego pokolenia uczącego się na początku drogi edukacyjnej. W przeciwnym razie, tradycyjne lekcje angielskiego są coraz częściej zastępowane przez naukę języków azjatyckich. Japoński długo utrzymywał pozycję lidera wśród pożądanych języków przez uczniów, jednak ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost popularności koreańskiego.

Kiedy przyglądamy się motywom stojącym za wyborem tych niekonwencjonalnych języków, na pierwszy plan wysuwa się fascynacja kulturą anime, która zdecydowanie skłania ku nauce japońskiego. Jeśli natomiast rozważamy kwestię rosnącej popularności języka koreańskiego, nie można pominąć wpływu ekspansji muzyki k-pop na światową scenę muzyczną.

Interesujące jest to, że nie tylko pasje decydują o zainteresowaniu uczniów tymi egzotycznymi językami. Wiele osób w wieku szkolnym świadomie wybiera naukę tych mniej typowych języków, starannie przygotowując się do podjęcia studiów lingwistycznych lub przyszłej kariery jako tłumacze.