Palant – zapomniany sport z dzieciństwa

Ale na samym początku co to dokładnie jest palant? Palant polega na odbijaniu piłki z użyciem drewnianego kija oraz zdobywaniu punktów poprzez bieg zawodnika. W tym samym czasie przeciwna drużyna łapie, a następnie odrzuca piłkę w kierunku „gniazda”.

Warto wspomnieć, że na początku rozgrywki wybierani są dwaj kapitanowie tzw. matki. Drużyny dzielą się na dwie drużyny – „niebo” i „piekło”. Celem tej gry jest to, że zespół stara się jak najdłużej utrzymać się na polu „nieba” poprzez celne podbijanie piłki dzięki palantowi oraz ukończenie biegu. Każda z drużyn liczy zazwyczaj od 7 do 15 graczy.

Zalety gry w palanta

Palant jest świetną grą ruchową na spędzenie wolnego czasu wśród przyjaciół lub rodziny. Przede wszystkim daje on dużo zabawy i radości, a także uczy pracy zespołowej!

Początki gry w palanta

Gra w palanta w Polsce sięga aż średniowiecza. Przez stulecia ta forma zabawy stanowiła ciekawą, formę ruchową przy użyciu kija z piłką i to nie tylko na ziemiach polskich. W krajach zachodu Europy jakim jest np. Francja powstawały bardzo podobne gry do palanta, które później zaczęły rozwijać się w współczesne dyscypliny, które dobrze znamy jakimi jest choćby dzisiejszy squash.

W XX stuleciu palant był bardzo popularną grą w Polsce, do tego stopnia, że po II wojnie światowej w naszym kraju zaczęły być organizowanie mistrzostwa Polski, jak i również został utworzony Polski Związek Piłki Palantowej, co wydarzyło się w 1957 roku.

Palant może również pochwalić się istotnym wpływem na rozwój chyba dobrze wszystkim znanego amerykańskiego baseballu. Według historycznych źródeł to właśnie emigranci pochodzący z Polski mieli go przywieść do Ameryki, w tym do USA, około XVII wieku.

 

One thought on “Palant – zapomniany sport z dzieciństwa

Dodaj komentarz