Parlament analizuje poprawki do projektu Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczącego zarobków nauczycieli

24 stycznia, w murach parlamentu, przedstawiono obywatelską inicjatywę, autorstwa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Projekt ten, zatytułowany „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, proponuje powiązanie pensji nauczycieli ze średnimi dochodami w sektorze gospodarczym. W listopadzie ubiegłego roku projekt trafił do Sejmu, gdzie był poddawany analizie i dyskusji.

Podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, ogłoszone przez koalicję rządzącą, zostały zrealizowane. Niemniej jednak, temat ten wciąż jest źródłem kontrowersji i dyskusji. Tymczasem prace nad obywatelskim projektem ZNP zostały wznowione w parlamencie.

Pierwsza prezentacja projektu dotyczącego wynagrodzenia pedagogów

W czwartkowe popołudnie, parlament przedstawił główne założenia projektu dotyczącego płac nauczycieli. Detale dokumentu omówił lider ZNP, Sławomir Broniarz: „Reprezentuję Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, który popiera nasz projekt. Reprezentuję również 250 tysięcy nauczycieli i nauczycielek, którzy zdecydowali się podpisać naszą inicjatywę”. Podczas prezentacji przypomniał, że projekt był oczekujący na rozpatrzenie od 2021 roku, ale został umieszczony „na lodzie” przez ówczesne władze. W listopadzie 2023 roku, dokument trafił do pierwszego czytania.