Przestawianie czasu letniego może negatywnie wpływać na dobrostan nastolatków

Eksperci radzą przygotować się do przesunięcia zegarów już wcześniej. „Szczególnie nastolatki, które naturalnie mają tendencję do późnego kładzenia się spać i późnego wstawania, powinny wcześniej zacząć dostosowywać się do nowego czasu. To samo dotyczy wszystkich członków rodziny, którzy są aktywni nocą” – mówi dr Phyllis Zee, dyrektor Centrum ds. Rytmu Doobowego i Snu na Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago. Zgodnie z jej zaleceniami, wystarczy zacząć chodzić spać 15-20 minut wcześniej przez minimum cztery dni przed zmianą czasu.

Ważne jest także pozytywne nastawienie i korzystanie ze światła. Dr Phyllis Zee radzi: „Kiedy światło dociera do oczu, to sygnał dla mózgu, aby ograniczyć produkcję melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za sen. Zwiększ ekspozycję na jasne światło w domu, szkole czy pracy przez resztę poranka. Ta strategia jest szczególnie ważna dla nastolatków i osób aktywnych nocą”.

Problemy, które mogą wyniknąć u nastolatka z powodu przesunięcia czasu na letni, obejmują trudności z porannym wstawaniem do szkoły, senność w ciągu dnia, problemy z nauką z powodu zmęczenia, kłopoty z pamięcią, trudności z zasypianiem aż do wczesnych godzin porannych czy odsypianie w weekendy.