Sporty motorowodne dla początkujących – co warto wiedzieć?

Spędzanie czasu na wodzie to bardzo relaksujące zajęcie. Umożliwia podziwianie pięknych widoków, często niedostępnych z lądu. Oprócz tego pozwala odwiedzić wyspy lub po prostu przemieszczać się między atrakcyjnymi miejscami.

Możliwości jest wiele, od kajaków, przez rowery wodne, jachty żaglowe, aż po motorówki. Do przemierzania większych odległości w jak najbardziej komfortowy sposób, najlepiej sprawdzą się te ostatnie.

Czy potrzebne są specjalne uprawnienia do sportów motorowych?

Według przepisów posiadanie patentu motorowodnego jest wymagane dla tych jednostek, które są wyposażone w silnik o mocy powyżej 10 kW. Bez żadnych uprawnień można zatem prowadzić motorówki ze słabszymi jednostkami napędowymi. Często są to łodzie, na których bez problemu zmieści się kilka osób. Sprawdzają się do zwiedzania portów, pływania po jeziorach czy rzekach. Zwykle można je wypożyczyć na godziny. Nie da się nimi rozwinąć wielkich prędkości, jednak dla początkujących użytkowników są doskonałą formą rozpoczęcia przygody z motorowodniactwem. Sprawdzą się też dla tych, którzy po prostu szukają sposobu na spędzenie relaksującego popołudnia.

Sporty motorowe – czy to jest bezpieczne?

Fakt, że nie są wymagane żadne specjalne uprawnienia, aby wypożyczyć motorówkę o małej mocy silnika, nie zwalnia z zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Przede wszystkim nie wolno prowadzić łodzi pod wpływem alkoholu, czy innych środków odurzających. Oprócz tego należy zapoznać się z numerami alarmowymi i sposobem oznakowania toru wodnego.

W każdej wypożyczalni obsługa informuje o sposobie bezpiecznego obsługiwania powierzonego sprzętu i dostępnych środkach ratunkowych. Pod warunkiem odpowiedzialnego użytkowania, jest to dość bezpieczna forma spędzania czasu.