Właściwości i zalety treningu obwodowego w kontekście efektywności i kompleksowości

Podstawowym elementem treningu obwodowego jest przechodzenie z jednego ćwiczenia do następnego, tworząc specyficzny „obwód” stacji. To sprawia, że różne grupy mięśni są angażowane na każdej stacji, co prowadzi do kompleksowego treningu. Na każdej stacji uczestnik treningu wykonuje określone ćwiczenie przez ustalony czas, po czym krótko odpoczywa i przechodzi do następnej stacji.

Aby dokładniej zrozumieć, czym jest trening obwodowy, można go porównać do treningu stacyjnego. Podstawowa idea polega na tym, że zestaw ćwiczeń jest ułożony w okręgu, a więc w „obwodzie”. Przygotowanie takiego układu zakłada, że każda ze stacji angażuje inną grupę mięśniową. W ten sposób zapewniamy działanie kompleksowe naszemu treningowi. Wykonuje się ćwiczenie na jednej stacji przez określony czas, a następnie przechodzi się do następnej po krótkiej przerwie. W trakcie jednego treningu możliwe jest wykonanie ćwiczeń tylko w jednym obwodzie, ale można też zmieniać je po każdym obwodzie.

Chociaż trening obwodowy jest najczęściej stosowany w siłowniach, coraz częściej jest on również implementowany do programów fitness. To dynamiczne podejście do treningu pozwala osiągnąć podobne korzyści jak tradycyjny trening siłowy trwający 60 minut w jedynie 30 minut. Dlaczego? Ponieważ podczas treningu obwodowego nie marnuje się cenny czas. Na każdej stacji wykonuje się jedną serię ćwiczeń w określonym czasie, a następnie przechodzi na kolejną, która skupia się na innej partii mięśniowej. Głównym celem treningu obwodowego jest odpoczywanie jednej grupy mięśni, podczas gdy inna jest wzmacniana.

Osobom praktykującym trening obwodowy oferuje szereg korzyści. Główną zaletą jest możliwość pracy nad wszystkimi głównymi grupami mięśniowymi w relatywnie krótkim czasie. Ale to nie wszystko – ten rodzaj treningu również wzmacnia i rzeźbi mięśnie, wysmukla ciało i poprawia sylwetkę, zwiększa wytrzymałość mięśniową, poprawia kondycję i wydolność organizmu, pomaga spalić tkankę tłuszczową i ma pozytywny wpływ na układ krążenia.