Decydujące czynniki, kiedy zaprowadzić gorączkujące dziecko do pediatry

Zastanawiając się, czy konieczna jest nagła wizyta u lekarza w przypadku wystąpienia gorączki u naszej pociechy, warto brać pod uwagę kilka istotnych aspektów. Wiek malucha, intensywność gorączki, jej reakcja na przyjmowane medykamenty przeciwgorączkowe oraz czas trwania tego stanu, są kluczowymi elementami wpływającymi na decyzję. Zwłaszcza dzieci nieprzekraczające 3 miesiąca życia z tendencją do przewlekłych schorzeń i brakiem reakcji na podawane środki farmakologiczne powinny zostać jak najszybciej zbadane przez specjalistę pediatrii. Poza tym, rodzice powinni być również czujni na wszelkie oznaki odwodnienia u swojego dziecka.

Wcale więc nie jest oczywiste pytanie: Czy wiek dziecka z gorączką ma znaczenie? Decyzji o udaniu się do specjalisty często towarzyszy analiza takich parametrów jak:

  • wiek malucha,
  • wyniki pomiarów temperatury ciała,
  • czas trwania gorączki i jej reakcja na leczenie,
  • pojawienie się symptomów odwodnienia.
  • Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrii, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku gorączki u dzieci poniżej 2 miesiąca życia (niektórzy specjaliści podkreślają, że nawet poniżej 3), z temperaturą ciała przekraczającą 38.0⁰C. W takim wypadku niewystarczające jest zwykłe konsultacje telefoniczne, konieczna jest bezpośrednia wizyta u lekarza lub w szpitalnym oddziale ratunkowym.

    Na alarmujące znaki, takie jak wymioty, biegunka czy pojawienie się wysypki, powinniśmy reagować natychmiast. U niemowląt i małych dzieci ryzyko odwodnienia jest znacznie większe, a na ten stan mogą wpływać m.in. wysoka temperatura ciała, występowanie biegunki oraz wymioty.

    Dzieci w wieku od 3 do 12 miesięcy powinny przynajmniej telefonicznie porozmawiać z pediatrą. Stopień ten zależy od ogólnego stanu zdrowia i temperatury ciała dziecka. Natomiast jeżeli dzieci są starsze niż rok, a ich stan zdrowia jest dobry – mają apetyt, chcą się bawić i nie mają innych objawów chorobowych, powinny być leczone w domu.

    Jednakże, powyższe zasady nie są dogmatem. Każdy rodzic ma najlepszą wiedzę na temat swojego dziecka i jeśli pomimo umiarkowanie niskiej temperatury ciała zauważy znaczące zmiany w zachowaniu – problemy z oddawaniem moczu, biegunkę, senność, brak apetytu, brak chęci do zabawy itp., powinien jak najszybciej skontaktować się z pediatrą.