Przyjście na świat nowego człowieka to wydarzenie wypełnione napięciem, radością, wzruszeniem ale też stresem i niepokojem. Każdy proces narodzin jest jedyny w swoim rodzaju i komplikacje mogą nadejść niespodziewanie. Nie dziwi zatem fakt, że zaraz po urodzeniu, niemowlę jest poddawane serii testów mających na celu ocenę jego stanu zdrowia i gotowości do samodzielnego funkcjonowania. Pierwszym z nich jest ocena w skali Apgar. Co to za skala i jakie kryteria bierze pod uwagę?
Skala Apgar to system oceny zdrowia noworodka, wprowadzany w pierwszych minutach po porodzie. Została stworzona przez prof. Virginię Apgar, amerykańską lekarkę specjalizującą się w anestezjologii oraz pediatrii.
Metoda ta szybko zyskała uznanie w świecie medycznym jako sprawdzony, wygodny i wiarygodny sposób oceny kondycji noworodka tuż po narodzinach. Wykorzystanie skali Apgar nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu czy narzędzi – kluczowe jest tutaj doświadczenie i wiedza położnej. Dlatego właśnie skala ta jest powszechnie stosowana w szpitalach położniczych na całym świecie. Mimo że została opracowana już w 1952 roku, do dnia dzisiejszego jest używana w niemal niezmienionej formie.