Sportowa moda na zdrowie – Coraz większa popularność jazdy na rowerze

Coraz częściej obserwujemy, że jazda na rowerze zyskuje sobie entuzjastów wśród Polaków. Ta forma aktywności fizycznej, która jest nie tylko przyjemna, ale i zdrowa, zdobywa coraz więcej zwolenników. Jazda na dwóch kółkach to doskonały sposób na walkę z nadwagą i cellulitem. Jednocześnie angażuje wiele różnych grup mięśniowych, wspiera układ krążenia i zapobiega powstawaniu żylaków. Dodatkowo, jazda na rowerze posiada zdolność zmniejszania nasilenia stresu i napięć nerwowych.

Jazda na rowerze ma znaczący wpływ na poprawę stanu zdrowia. Przede wszystkim sprzyja poprawie ogólnej kondycji fizycznej i wydolności organizmu, ale także kondycji psychicznej – daje nam możliwość odreagowania stresu, relaksacji i uspokojenia. Zauważalna jest również poprawa ogólnego samopoczucia po takiej aktywności.

Jednym z efektów regularnej jazdy na rowerze jest wzrost poziomu endorfin, które są odpowiedzialne za uczucie szczęścia i zadowolenia. Również odporność na zmęczenie znacznie się zwiększa. U osób starszych widoczne są zdecydowane korzyści w postaci zwiększonej witalności i poprawy ogólnego komfortu życia.

Lista korzyści płynących z jazdy na rowerze jest długa i obejmuje między innymi: spalanie kalorii – jazda na rowerze jest doskonałą formą aktywności dla osób chcących schudnąć. Regularne treningi, prowadzone w stałym tempie, pomagają zredukować tkankę tłuszczową z brzucha, bioder i ud. Trening musi jednak trwać dłużej niż 30 minut, ponieważ tylko wtedy mięśnie po zużyciu glukozy zaczynają spalać tłuszcz. Dzięki godzinie spokojnej jazdy możemy spalić nawet do 500 kalorii; redukcję cellulitu z ud i pośladków; stabilizację poziomu cukru we krwi; obniżenie poziomu „złego” cholesterolu (LDL) i podwyższenie „dobrego” (HDL); zwiększenie pojemności płuc i poprawę pracy układu oddechowego; dotlenienie krwi i poprawę pracy serca – podczas wysiłku krążenie przyspiesza, ciśnienie tętnicze i tętno spadają, co minimalizuje ryzyko wystąpienia zawału czy choroby niedokrwiennej serca; zapobieganie żylakom i zakrzepom; poprawę wytrzymałości i siły mięśni, szczególnie łydek, ud i pośladków oraz wzmacnianie mięśni kręgosłupa.